Johnson Cup Series Race 7 (P Course)

Well done to Jonathan Mallory for winning the series

Johnson Cup Series Race 7 (P Course)

JB Series (P Course)

Filey Sailing Club

Johnson Cup Series

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A

Rank

Class

SailNo

HelmName

CrewName

PY

R3

R4

R5

R7

Total

Nett

1st

LASER

180659

Jonathan Mallory

 

1099

(2.0)

1.0

1.0

1.0

5.0

3.0

2nd

LASER

166335

Tony Busfield

 

1099

(17.0 DNC)

3.0

3.0

17.0 DNC

40.0

23.0

3rd

CATAPULT

505

Pete Stokoe

 

903

1.0

7.0

(17.0 DNC)

17.0 DNC

42.0

25.0

4th

LASER

75165

Matthew Elliston

 

1099

(17.0 DNC)

2.0

17.0 DNC

7.0 RET

43.0

26.0

5th

LASER

154752

Alf Godson

 

1099

(17.0 DNC)

17.0 DNC

5.0

4.0

43.0

26.0

6th

2000

21771

Carl Whitehead

Carol Milner

1112

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

2.0

53.0

36.0

7th

LASER

103212

Paul Wilson

 

1099

(17.0 DNC)

17.0 DNC

2.0

17.0 DNC

53.0

36.0

8th

CATAPULT

501

Eamonn Cotter

 

903

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

3.0

54.0

37.0

9th

LASER RADIAL

8341

Charlotte Hartup

 

1145

3.0

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

54.0

37.0

10th

HOBIE

6

Trevor Jones

 

790

(17.0 DNC)

17.0 DNC

4.0

17.0 DNC

55.0

38.0

11th

LASER RADIAL

N/A

Becky Brown

 

1145

(17.0 DNC)

4.0

17.0 DNC

17.0 DNC

55.0

38.0

12th

WAYFARER

9173

Guy Smith

Katherine Smith

1102

(17.0 DNC)

5.0

17.0 DNC

17.0 DNC

56.0

39.0

13th

SPRINT 15 DX

1351

Shaun Hodgson

 

914

5.0 RET

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

56.0

39.0

14th

LASER RADIAL

192539

Alan Cotton

 

1145

(17.0 DNC)

6.0

17.0 DNC

17.0 DNC

57.0

40.0

15th

PHANTOM

1191

Tim Drew

 

1002

(17.0 DNC)

17.0 DNC

17.0 DNC

7.0 RET

58.0

41.0

16th

SPRINT 15

602

Andrew Phillips

 

926

(17.0 DNC)

8.0

17.0 DNC

17.0 DNC

59.0

42.0

R7 - 2019-10-13 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

Class

SailNo

HelmName

CrewName

PY

Elapsed

Laps

Corrected

Points

1

LASER

180659

Jonathan Mallory

 

1099

36:35

4

0:33:17

1.0

2

2000

21771

Carl Whitehead

Carol Milner

1112

37:05

4

0:33:21

2.0

3

CATAPULT

501

Eamonn Cotter

 

903

30:09

4

0:33:23

3.0

4

LASER

154752

Alf Godson

 

1099

37:40

3

0:45:42

4.0

5

LASER

75165

Matthew Elliston

 

1099

RET

 

 

7.0

5

PHANTOM

1191

Tim Drew

 

1002

RET

 

 

7.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.25.11

www.sailwave.com