Third Series Race 11 (P Course)

Well done to Jonathan Mallory for winning the series

Third Series Race 11  (P Course)

Third Series P Course

Filey Sailing Club

Third Series P Course

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A

Rank

Class

SailNo

HelmName

CrewName

PY

R4

R5

R6

R7

R8

R11

Total

Nett

1st

LASER

180659

Jonathan Mallory

 

1099

(2.0)

(1.0)

1.0

1.0

1.0

1.0

7.0

4.0

2nd

LASER

166335

Tony Busfield

 

1099

(20.0 DNC)

2.0

3.0

3.0

2.0

(20.0 DNC)

50.0

10.0

3rd

HOBIE

6

Trevor Jones

 

790

3.0

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

2.0

5.0

20.0 DNC

70.0

30.0

4th

CATAPULT

501

Eamonn Cotter

 

903

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

2.0

7.0 RET

20.0 DNC

3.0

72.0

32.0

5th

CATAPULT

505

Pete Stokoe

 

903

1.0

5.0

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

86.0

46.0

6th

PHANTOM

1191

Tim Drew

 

1002

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

4.0

20.0 DNC

20.0 DNC

2.0

86.0

46.0

7th

LASER

75165

Matthew Elliston

 

1099

(20.0 DNC)

3.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

6.0 RET

89.0

49.0

8th

RS VAREO

240

Dan Barber

 

1093

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

3.0

20.0 DNC

103.0

63.0

9th

LASER

103212

Paul Wilson

 

1099

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

4.0

20.0 DNC

104.0

64.0

10th

LASER

154752

Alf Godson

 

1099

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

4.0

20.0 DNC

20.0 DNC

104.0

64.0

11th

LASER RADIAL

N/A

Becky Brown

 

1145

(20.0 DNC)

4.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

104.0

64.0

12th

LASER

144743

James Roberston

 

1099

4.0

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

104.0

64.0

13th

LASER RADIAL

8341

Charlotte Hartup

 

1145

5.0

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

105.0

65.0

14th

LASER

195118

Mandy Platt

 

1099

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

6.0 RET

106.0

66.0

15th

SPRINT 15 DX

1351

Shaun Hodgson

 

914

(20.0 DNC)

6.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

106.0

66.0

16th

TOPPER

7

Sophie Gates

 

1363

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

7.0 DNS

20.0 DNC

20.0 DNC

107.0

67.0

16th

SPRINT 15

602

Andrew Phillips

 

926

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

7.0 DNF

20.0 DNC

20.0 DNC

107.0

67.0

18th

LASER RADIAL

192539

Alan Cotton

 

1145

(20.0 DNC)

7.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

107.0

67.0

19th

LASER

103212

Carl Whitehead

 

1099

7.0 RET

(20.0 DNC)

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

20.0 DNC

107.0

67.0

R11 - 2019-10-13 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

Class

SailNo

HelmName

CrewName

PY

Elapsed

Laps

Corrected

Points

1

LASER

180659

Jonathan Mallory

 

1099

37:55

4

0:34:30

1.0

2

PHANTOM

1191

Tim Drew

 

1002

36:55

4

0:36:51

2.0

3

CATAPULT

501

Eamonn Cotter

 

903

33:38

4

0:37:15

3.0

4

LASER

75165

Matthew Elliston

 

1099

RET

 

 

6.0

4

LASER

195118

Mandy Platt

 

1099

RET

 

 

6.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.25.11

www.sailwave.com