General Handicap (P course), Ladies Helm and Novice Series

J. Whitehead and S. Usher won the 5th race in the GH (P Course). J. Mallory remains in series lead. A. Godson is currently leader in the Novice.

General Handicap (P course), Ladies Helm and Novice Series

General Handicap P Course

Filey Sailing Club

General Handicap (P Course)

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A

Rank

Class

SailNo

HelmName

CrewName

PY

R1

R2

R4

R5

Total

Nett

1st

LASER

180659

Jonathan Mallory

 

1099

1.0

1.0

(20.0 DNC)

3.0

25.0

5.0

2nd

CATAPULT

501

Eamonn Cotter

 

903

3.0

4.0

1.0

(20.0 DNC)

28.0

8.0

3rd

CATAPULT

505

Pete Stokoe

 

903

7.0

3.0

6.0 DNF

(20.0 DNC)

36.0

16.0

4th

RS 200

1277

Carl Whitehead

Ben Whitehead

1046

2.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

2.0

44.0

24.0

5th

LASER

166335

Tony Busfield

 

1099

(20.0 DNC)

2.0

2.0

20.0 DNC

44.0

24.0

6th

LASER RADIAL

8341

Charlotte Hartup

 

1145

6.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

5.0

51.0

31.0

7th

LASER

154752

Alf Godson

 

1099

9.0

(20.0 DNC)

6.0 DNF

20.0 DNC

55.0

35.0

8th

RS 200

538

James Whitehead

Sam Usher

1046

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

1.0

61.0

41.0

9th

LASER RADIAL

154752

Alf Godson

 

1145

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

4.0

64.0

44.0

10th

WAYFARER

9173

Guy Smith

Katherine Smith

1102

4.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

64.0

44.0

11th

LASER

75165

Matthew Elliston

 

1099

(20.0 DNC)

5.0

20.0 DNC

20.0 DNC

65.0

45.0

12th

HOBIE

6

Trevor Jones

 

790

5.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

65.0

45.0

13th

LASER 2000 (No kite)

22021

Paul Wilson

Emma Wilson

1143

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

6.0 DNS

66.0

46.0

14th

DEVOTI D-ZERO

203

Colin Aldred

 

1029

(20.0 DNC)

20.0 DNC

6.0 DNF

20.0 DNC

66.0

46.0

15th

PICO

5

Becky Brown

 

1330

(20.0 DNC)

6.0

20.0 DNC

20.0 DNC

66.0

46.0

16th

PHANTOM

1191

Tim Drew

 

1002

(20.0 DNC)

8.0 RET

20.0 DNC

20.0 DNC

68.0

48.0

17th

RS VAREO

240

Dan Barber

 

1093

8.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

68.0

48.0

18th

LASER RADIAL

195118

Mandy Platt

 

1145

10.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

70.0

50.0

19th

LASER RADIAL

192539

Alan Cotton

 

1145

11.0

(20.0 DNC)

20.0 DNC

20.0 DNC

71.0

51.0

R5 - 2019-06-16 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank

Class

SailNo

HelmName

CrewName

PY

Elapsed

Laps

Corrected

Points

1

RS 200

538

James Whitehead

Sam Usher

1046

32:40

3

0:31:14

1.0

2

RS 200

1277

Carl Whitehead

Ben Whitehead

1046

33:25

3

0:31:57

2.0

3

LASER

180659

Jonathan Mallory

 

1099

35:09

3

0:31:59

3.0

4

LASER RADIAL

154752

Alf Godson

 

1145

40:38

3

0:35:29

4.0

5

LASER RADIAL

8341

Charlotte Hartup

 

1145

30:44

2

0:40:16

5.0

6

LASER 2000 (No kite)

22021

Paul Wilson

Emma Wilson

1143

DNS

 

 

6.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.25.11

www.sailwave.com